Asta
I 1910’ernes og 20’ernes stumfilm præsenterer Die Asta verden for en ny kvindeskikkelse, der er sit køn og sin seksualitet bevidst.
Introduktion kl. 18.30 ved cand.mag. Jørn Wiese
Læs mere
-->
I 1910’ernes og 20’ernes stumfilm præsenterer Die Asta verden for en ny kvindeskikkelse, der er sit køn og sin seksualitet bevidst.
Introduktion kl. 18.30 ved cand.mag. Jørn Wiese
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Onsdag, 14. September 2022 19:30
Kunstens kompromisløse verdensstjerne
Efter flere dystre, isolerende år er verden eksploderet i et sansemættet festbombardement af overdådig glamour og dekadence. Lige fra de mørkeste, berlinske beværtninger til de højere kunstneriske luftlag oplever man en fandenivoldsk insisteren på, at festen aldrig slutter. Her leger man uhæmmet med grænser, køn og seksualitet, mens man forsøger ikke at fokusere på, hvor usikker og ildevarslende fremtiden ser ud. I centrum af dette stråler stumfilmsdivaen Asta Nielsen som den største stjerne af alle.
Asta er indbegrebet på den vildskab og det vovemod, der præger tiden. Mens demokratier bliver født og går til grunde, har Asta fart på, for hun har ambitioner der skal udfoldes – og det skal verdensordenen ikke stå i vejen for.
I Astas verden er målet klart, og hun kender vejen dertil. ”Die Asta” er på alle måder en ”larger than life”-kvinde, der med visioner og kompromisløshed ender som en af verdens største filmskuespillerinder. Men hjemme i den danske andedam er det som om, man ikke er lige så venligt stemt over for den tyskervenlige stjerne.
Introduktion kl. 18.30 ved cand.mag. Jørn Wiese.
Medvirkende: Nanna Cecilie Bang, Rolf Hansen, Janus Elsig, Karen Duelund Guastavino
Instruktør: Pelle Nordhøj Kann
Dramatiker: Julie Petrine Glargaard
Komponist: Karen Duelund Guastavino
Scenograf: Lisbeth Burian
Kreativ producent: Christine Worre Kann
Varighed: 1 time og 20 minutter uden pause
Producent: Det Flydende Teater
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til juletræet. Alder: fra 3 år.
En musikalsk, sjov og levende familieforestilling med nyskrevet musik af Anne Linnet og Dorthe Gerlach om danske kvinder, der havde modet til at være anderledes.
Humor om moderskabets kapitler og forbandede idealer. Om dybder og dilemmaer, med confession room, som blotter det altopslugende, det smukke og det vanvittige ved at være mor. Medbring en mor.
"Det er noget af det morsomste og samtidig noget af det mest hjertegribende rørende du kan opleve på teatret lige…
| 'Knas på Grenen' inviteres publikum på en humoristisk og musikalsk rejse til Skagen omkring år 1900
En danseforestilling, hvor maleren Michael Kviums amorfe kroppe levendegøres med sang og musik i et samspil mellem maleri og danser.…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.