
Fru Strid
Hvad vi giver, får vi retur. Fru Strid gennemgår en forvandling fra fru Strid til fru Blid med hjælp fra byens venlige brillemand. Alder: 3 - 8 år.
Læs mere
-->
Hvad vi giver, får vi retur. Fru Strid gennemgår en forvandling fra fru Strid til fru Blid med hjælp fra byens venlige brillemand. Alder: 3 - 8 år.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 08. Januar 2023 10:00
Fru Strid lægger sig med sit stridbare sind ud med alle i byen, skraldemand, postbud, bager, og ikke mindst børnene, der selvfølgelig driller hende. Indtil en dag, hvor de kører hende omkuld på deres skateboards, så hun mister både hat og briller.
Modsat alle andre i byen møder byens brillemand Fru strid med venlighed. Han laver hende et par nye briller, og så bliver Fru Strids verden en anden.
Hun bliver venlig og omgængelig – til stor forundring for hele byen. Hun bliver til Fru Blid.
Efter børnebog af Mette Brahm Lauritsen.
Medvirkende: Karen Nielsen, Henrik Andersen
Instruktør: Solveig Weinkouff
Scenograf: Filippa Berglund
Forfatter: Mette Brahm Lauritsen
Komponist: Henrik Andersen
Dramaturg: Anja Ohlsen
Tekniker: Sebastian Just
Varighed: 45 minutter
Producent: Parkteatret
Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til toppen af juletræet. Alder 3-8 år.
Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.
"Præsten i Vejlby er en hamrende kunstnerisk begavet klassikerfortolkning med et drømmecast, der forløser det finurligt vovede manus med løssluppen…
Leonard er så bange for hunde, at han til sidst selv ønsker at blive en stor stærk hund… En humoristisk…
En varm hyldest til musikken fra Smilets By
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.