Ilt
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
-->
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 05. Marts 2022 16:00
Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Et yngre kærestepar er i tvivl, om de skal have et barn eller ej. Hvis de tænker for meget, kommer det aldrig til at ske, og hvis de ikke tænker sig godt om, kan det måske få katastrofale følger. I hæsblæsende tempo veksler gnistrende dialog og afvæbnende humor med rørende indsigt i nogle af livets store spørgsmål. Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Og hvad går i givet fald først i stykke? Planeten eller parforholdet?
Teater Next har erhvervet sig rettighederne til det internationale og højaktuelle succes-stykke ILT fra London og lader forestillingen få sin første danske turnépremieren i 2021. Stykket har bl.a. vundet prisen for “Best New Play” i London. Denne danske produktion bliver instrueret af Simon K. Boberg, som bl.a. har stået bag teatersucceserne GRÆSHOPPER på Det Kongelige Teater, MACBETH på Odense Teater og LORT på Husets Teater.
Originaltitel: “Lungs”
Anmeldelser fra den engeske opførsel på Old Vic Theatre i London West End i efteråret 2019:
– “Masterclass” (Evening Standard)
– “Macmillan’s ingeniously constructet tete a tete” (The Telegraph)
– “Duncan Macmillan’s two-hander is a clever, darting thing… It is a bit of a wonder” (What’s OnStage)
– “A thrilling meeting of head and heart” (The Stage)
Forfatter: Duncan Macmillan
Oversættelse: Lars Mikkelsen og Simon K. Boberg
Instruktør: Simon K. Boberg
Medvirkende: Marie Tourell Søderberg og Christian Bergman
Teaterforlag: Colombine Teaterförlag
En musikalsk tidsrejse tilbage til dengang, Tine Bryld gav os mod til at tale om alt det svære. En ungdom præget af kold-krigsfrygt og arbejdsløshed. Tine Bryld - en livline for en hel ungdomsgeneration.
En højaktuel forestilling om Oxy, SoMe, FOMO og andre farlige forkortelser. Et pres på unge i dag, hvor meget er på spil. Indre og ydre dramaer om relationer, misbrug og angst.
En dukketeaterforestilling om at være den man er på trods af gruppe- og forventningspres og blodig tyrefægtning. Ferdinand tør være den han er, træde ud af ræset, læne sig tilbage og bare nyde roen. Fra 4 år.
PIXIE er en sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Hvor…
Roskilde Teater præsenterer i samarbejde med Roskilde Kommune gratis gadeteater for børn og voksne onsdag i juli og august. Den…
Et barn kan opleve at føle sig alene eller overset, fordi en søskende har brug for ekstra opmærksomhed. Det kan…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.