program


Ilt
9

Ilt

Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 05. Marts 2022 16:00

Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.

Et yngre kærestepar er i tvivl, om de skal have et barn eller ej. Hvis de tænker for meget, kommer det aldrig til at ske, og hvis de ikke tænker sig godt om, kan det måske få katastrofale følger. I hæsblæsende tempo veksler gnistrende dialog og afvæbnende humor med rørende indsigt i nogle af livets store spørgsmål. Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Og hvad går i givet fald først i stykke? Planeten eller parforholdet?


Teater Next har erhvervet sig rettighederne til det internationale og højaktuelle succes-stykke ILT fra London og lader forestillingen få sin første danske turnépremieren i 2021. Stykket har bl.a. vundet prisen for “Best New Play” i London. Denne danske produktion bliver instrueret af Simon K. Boberg, som bl.a. har stået bag teatersucceserne GRÆSHOPPER på Det Kongelige Teater, MACBETH på Odense Teater og LORT på Husets Teater.

Originaltitel: “Lungs”

Anmeldelser fra den engeske opførsel på Old Vic Theatre i London West End i efteråret 2019:
– “Masterclass” (Evening Standard)
– “Macmillan’s ingeniously constructet tete a tete” (The Telegraph)
– “Duncan Macmillan’s two-hander is a clever, darting thing… It is a bit of a wonder” (What’s OnStage)
– “A thrilling meeting of head and heart” (The Stage)

 

Forfatter: Duncan Macmillan

Oversættelse: Lars Mikkelsen og Simon K. Boberg

Instruktør: Simon K. Boberg

Medvirkende: Marie Tourell Søderberg og Christian Bergman

Teaterforlag: Colombine Teaterförlag

 

Aktuelt


Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til juletræet. Alder: fra 3 år.

Få en unik og sanselig oplevelse i selskab med Jannie Faurschous fremførelse af Inger Christens digte. Andres Singh akkompagnerer med forskellige instrumenter digtenes mangesidighed.

Musikforestillingen SALLYS FAR er baseret på de populære bøger ”Sallys far”. Glæd jer til masser af sjov, ballade og ikke mindst iørefaldende sange. Med Sallys pinlige far, fjollede lillebror og kloge Sally. Alder: fra 4 år.

PÅ PLAKATEN


En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får…

En universel historie om at blive set som et helt menneske. Forestillingen blander humor og alvor i en kamp mod…

Cabaret med humor, sang og musik i C.V. Jørgensens musikalske og forunderlige univers. Her skildres Danmark gennem de sidste 50…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT ROSKILDE TEATER
 

Mail: info@roskildeteater.dk

Telefon: 23 96 72 05

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.