Jeg fortryder intet...vel?
Edith Piafs sange fortolkes af Cafe Liva. Kvinden står i sin frisørsalon – hun er fra Randers, hun er snart 50, og livet har ikke været nemt – men hun fortryder intet ... vel?
-->
Edith Piafs sange fortolkes af Cafe Liva. Kvinden står i sin frisørsalon – hun er fra Randers, hun er snart 50, og livet har ikke været nemt – men hun fortryder intet ... vel?
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Onsdag, 18. September 2024 19:30
Hun står i sin frisørsalon – hun er fra Randers; snart 50; og livet har været alt andet end nemt – men hun fortryder intet…vel?
Med udgangspunkt i sangerinden Edith Piaf’s righoldige sangrepertoire fortælles en historie om et helt almindeligt kvindeliv anno 2023 med udgangspunkt i generationen der blev født i 70’erne og voksede op i hhv 80’ernes armod og 90’ernes individualisme.
Et liv hvor de store omvæltninger i verden, har været overhalet af dagligdagens kamp for en tilværelse.
Cafe Liva sætter atter engang fokus på en generation og en kvindeskikkelse i Dagens Danmark, som Liva før har haft stor succés med i bl.a. Er Du Da Sindssyg med Lane Lind i 2005 og På Toppen med Lone Rødbroe i 2013.
Medvirkende: Rikke Buch Bentzen, skuespiller og sanger akkompagneres af pianisten, arrangøren og kapelmesteren Nicolai Mailand.
Manuskript og instruktion: Jacob Morild
Produktion: Café Liva
Varighed: 90 min. incl. pause
Esther Lee Wilkinson og Thure Lindhardt iscenesætter en ny FAUST-fortolkning med musik af Den Sorte Skole og Flemming Enevold på scenen. Mennesket får alt, hvad det begærer - men føler sig tom.
Mimisk familieteater i verdensklasse. Ny og banebrydende udgave af hele verdens Hamlet – uden ord! Frit efter Shakespeare. En hævntragedie om magt, svig og smerte, fortalt nonverbalt - i en let og legende tone.
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til juletræet. Alder: fra 3 år.
Cabaret med humor, sang og musik i C.V. Jørgensens musikalske og forunderlige univers. Her skildres Danmark gennem de sidste 50…
En universel historie om at blive set som et helt menneske. Forestillingen blander humor og alvor i en kamp mod…
Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.