program


Juhu, det er regnvejr AFLYST

Juhu, det er regnvejr AFLYST

Er det sjovt at børste tænder? Hvem bestemmer om du er sur? Kilder fantasien under dine tæer? ...og er solen egentlig altid bagved skyen? Aldersgruppe 3-6 år.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 09. Januar 2021 11:00

JUHU DET ER REGNVEJR er en nonverbal danse/stomp forestilling for børn på 3-6 år og deres voksne. 

Temaet er menneskets dualitet. Det positive livssyn kontra det negative. 

Sofie Pallesen giver med sit suveræne kropssprog og talent for komik børn et nyt perspektiv på regnvejr, tandbørstning og det bevidste valg. 

JUHU DET ER REGNVEJR handler om den kamp, som strider i mennesket, allerede fra vi er børn. Det mørke overfor det lyse. Det negative overfor det positive. Nej’erne overfor ja’erne. Forestillingens gennemgående figur er en sammensat personlighed. Hun er både den lyse og mørke, den glade og sure, den optimistiske og den bekymrede. Hun repræsenterer henholdsvis den negative og den positive tilgang til dagligdagens udfordringer. 

Stykket består af en række fint sammenkædede hverdagsbegivenheder, som børn og voksne genkender fra deres eget liv, og som ofte er grundlag for daglige kriser. F.eks. at skulle op tidligt om morgenen, tage tøj på, spise morgenmad, børste tænder osv. Forestillingen er nonverbal og fortælles gennem kropssprog og mimik samt gennem et særegent, gennemkomponeret lydunivers skabt af musiker/komponist Sune Skuldbøl Vraa (vinder af Young Audience Music Award 2013 for bedste musikproduktion for børn i verden). 

JUHU DET ER REGNVEJR er en forestilling der sætter fokus på menneskets polariserede følelsesliv, det bevidste valg og den skønhed, der ligger for vores fødder, hvis vi åbner døren for den. 

 

Medvirkende : Sofie Pallesen

Idé: Pallesen & Weinkouff

Komponist : Sune Skuldbøl Vraa

Instruktion : Solveig Weinkouff

Scenografi : Filippa Berglund

Koreografi : Sofie Pallesen

Teknik : Maria Pi

Aldersgruppe: 3-6 år

 

Aktuelt


I denne smukke og foruroligende soloopera får selvskadere, misbrugere, misbrugte, racister og andre af internettets ensomme eksistenser en stemme. LOL består af 10 sange baseret på virkelige opslag på sociale medier.

Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.

Køb medlemskab og få abonnementspris, hvis du bestiller billetter til mindst 3 voksenforestillinger. Der skal købes ét medlemskab pr. abonnent.

PÅ PLAKATEN


THE SANJAY SHAH SHITSHOW

Musik, satire, og dokudrama om vores allesammens skat

THE SANJAY SHAH SHITSHOW skildrer en tragikomisk historie om vores tillid til SKAT, og om de 12,7 mia. kr. som…

En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE…

Forfatteren Thomas Korsgaard debuterer som dramatiker med komedien SAT I VERDEN. Forestillingen kredser om venskaber, familieforøgelser, ensomhed og opreklameret ret…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT ROSKILDE TEATER
 

Mail: info@roskildeteater.dk

Telefon: 23 96 72 05

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.