program


Mordets Melodi

Mordets Melodi

Tavs Neiiendams berømte hørespil skabte gys og rædsel, og endnu mere uhyggeligt blev det, da Bodil lpsen filmatiserede denne skræmmende historie i 1944.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 06. April 2024 16:00

Mordets Melodi

En regnvejrsaften sker der en forbrydelse, som vækker uhygge i den store by. Den gamle marskandiser Sonja Schmidt findes kvalt i sin butik. Kort tid efter sker der en lignende forbrydelse, og ofret er denne gang en letlevende pige - ved navn Sonja.

Politikommissæren og overbetjenten forsøger sammen at opklare mordene og bliver hurtigt forvisset om, at begge mord er begået af samme person! Det er også påfaldende, at begge ofre hedder Sonja - men det mest ejendommelige er dog, at man har hørt en kvindestemme synge en bestemt melodi på nøjagtig det tidspunkt og sted, hvor mordene er blevet begået.

Tavs Neiiendams berømte hørespil skabte gys og rædsel, og endnu mere uhyggeligt blev det, da Bodil lpsen filmatiserede denne skræmmende historie i 1944.

MEN - hvad sker der, når man i 2024 inviterer publikum i salen for at overvære en optagelse af dette hørespil, hvor skuespillerne selv skal lave de mange vigtige, udtryksfulde og ikke mindst uhyggelige lydeffekter?

Svaret er - at det kommer der en yderst underholdende og grotesk morsom forestilling ud af!

De fire skuespillere fremfører hørespillet og lægger stemmer til i alt 30 forskellige karakterer, og laver de mange lydeffekter på de mest finurlige måder, som - når man ser, hvordan de laves - bliver hylende morsomt, men når man hører dem, giver det fuldstændig et korrekte lydbillede af den handling, der udspiller sig.

Publikum kan derfor se frem til en eftermiddag, der bestemt får dem til at gyse, men også får dem til at skrige - af grin!

Medvirkende: Susanne Breuning, Line Kruse, Sune Svanekier og Nicolai Cornelius, instruktør: Jakob Fauerby, scenograf: Nicolaj Cornelius, manuskriptforfatter: Tavs Neiiendam, musikindspilning: Christian Dahlberg, Teknisk afvikling: TekTeam

Varighed: Ca. 80 min uden pause

Aktuelt


En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.

I denne smukke og foruroligende soloopera får selvskadere, misbrugere, misbrugte, racister og andre af internettets ensomme eksistenser en stemme. LOL består af 10 sange baseret på virkelige opslag på sociale medier.

PÅ PLAKATEN


PRÆSTEN I VEJLBY

Anmelderrost true crime-teater

"Præsten i Vejlby er en hamrende kunstnerisk begavet klassikerfortolkning med et drømmecast, der forløser det finurligt vovede manus med løssluppen…

Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT ROSKILDE TEATER
 

Mail: info@roskildeteater.dk

Telefon: 23 96 72 05

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.