Rost til skyerne
I disse tider med politisk korrekthed går en troubadour og hans guitar hårde tider i møde. En urkomisk forestilling i selskab med en musiker, der ikke har mere at miste – og derfor tør sige alt!
Læs mere
-->
I disse tider med politisk korrekthed går en troubadour og hans guitar hårde tider i møde. En urkomisk forestilling i selskab med en musiker, der ikke har mere at miste – og derfor tør sige alt!
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Onsdag, 26. Februar 2020 19:30
En morsom aften med trobaduren og musikeren Per Worm.
I disse tider med politisk korrekthed og konstant frygt for at såre andres følelser, går en troubadour og hans guitar hårde tider i møde.
Han prøver så godt han kan. Men det eneste han i perioder får sunget er, med på ventemusikken hos statsforvaltningen, når han venter på at få samkvemstid med sit barn.
En ur-komisk forestilling og hyggelig aften i selskab med en musiker, der ikke har mere at miste – og derfor tør sige alt!
Rost til Skyerne er en leg med genrerne: koncert, comedy, musical og monolog. En skøn aften, hvor musikerens følelser og tanker mellem numrene bliver tilsat musik. En leg med form, hvor pausemusikken bliver til hovednummeret.
På scenen står musikeren, komponisten og Nordjyden Per Worm. Han er uddannet klassisk guitarist fra Nordjysk Musikkonservatorium. Han har optrådt med de største danske sangskriverne, bl.a. Niels Hausgaard og Allan Olsen. Han vandt Danmarksmesterskabet i Comedy Slam i 2012.
Medvirkende: Per Worm
Instruktion: Kristoffer Møller Hansen
Kunstnerisk Konsulent: Niels Vendius
Co-Produktion Af Holbæk Teater Og Thy Teater
Varighed: ca. 100 min. incl. pause:
Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.
Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.
En musikalsk, sjov og levende familieforestilling med nyskrevet musik af Anne Linnet og Dorthe Gerlach om danske kvinder, der havde modet til at være anderledes.
"Det er noget af det morsomste og samtidig noget af det mest hjertegribende rørende du kan opleve på teatret lige…
Puccinis fine 3-akter fra 1917 kommer endelig til Danmark! Den italienske mesterkomponists rørende opera om valget mellem det rige kurtisaneliv…
| 'Knas på Grenen' inviteres publikum på en humoristisk og musikalsk rejse til Skagen omkring år 1900
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.