
Sværdet i stenen
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett
-->
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 08. Oktober 2022 16:00
Sværdet i stenen
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett.
Damen i Søen stiger op af vandet og planter det berømte sværd Excalibur i stenen, med ordene: ”Den der trækker sværdet af stenen skal være landets nye konge”. Damen i søen er nemlig dødtræt af menneskene og deres krige.
Den ene ridder efter den anden må opgive at erobre sværdet. Men den forældreløse Arthur, der som spæd blev bortført af troldmanden Merlin, erobrer sværdet i en alder af 16 år.
I forestillingen medvirker også troldmanden Merlin, der kun bruger sin magi, når det er højst nødvendigt. Den vilde prinsesse Guinevere, som mener at piger selvfølgelig skal have lov til det samme som drenge, den hævngerrige troldkvinde Morgan de Fay, der føler sig uretfærdigt behandlet, og Arthurs selvfede fosterbror Kaj, der tror, at man kommer frem i verden ved at mobbe andre.
En spændende fortælling, som børn og voksne kan få mange gode samtaler om, så det er en god ide at invitere børnene i teatret.
Medvirkende: Lisbeth Kjærulff, Asbjørn Agger, Marianne Bøgelund, Morten Bo Koch
Instruktør: Louise Schouw
Scenografi: Niels Secher
Lyd: Kristian Specht
Dramatiker: Gunvor Reynberg
Musik: Sigurd Barrett
Spilletid: 80 min. uden pause
En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.
Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til toppen af juletræet. Alder 3-8 år.
En vild og samfundsaktuel, humoristisk tour de force om udbytteskandalen. Dybdeborende journalistik, satire og musik med Ina-Miriam Rosenbaum i alle roller. Hvad gør det, at man snyder lidt, når ingen opdager det?
Anmeldere og publikum er vilde med forestillingen.
"Bloody Moon blæste mig fuldstændig bagover… Værket er på en måde vildt…
Som medlem har du ret til Amdrupbilletter ved køb af billetter til mindst fire forestillinger. Der er fortsat ledige Amdrupbilletter…
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.