program


The Sanjay Shah Shitshow

The Sanjay Shah Shitshow

En vild og samfundsaktuel, humoristisk tour de force om udbytteskandalen. Dybdeborende journalistik, satire og musik med Ina-Miriam Rosenbaum i alle roller. Hvad gør det, at man snyder lidt, når ingen opdager det?
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 20. November 2025 19:30

Hey, hvad gør det, at man snyder en lille smule, når ingen opdager det - gør alle ikke det?

THE SANJAY SHAH SHITSHOW skildrer en tragikomisk historie om vores tillid til SKAT, og om de 12,7 mia. kr. som vi, de danske skatteborgere, er blevet svindlet for af den britisk-indiske forretningsmand Sanjay Shah.

Den aktuelle udbytteskandalesag bliver med rytme og musik skubbet frem af den virtuose trommeslager og komponist Emil de Waal, mens den prisbelønnede skuespiller Ina-Miriam Rosenbaum spiller alle rollerne på scenen. I et mix af musik, satire, stand-up, drama og dokumentarisme er hun medarbejderne i SKAT, de udenlandske aktionærer, de danske politikere og embedsmænd og ikke mindst Sanjay Shah.

Medvirkende: I-M Rosenbaum (Stand – up) og Emil de Waal (trommer)

Dramatiker: Kristian Halken

Iscenesættelse: Ina-Miriam Rosenbaum

Assisterende instruktør: Niels Ellegaard

Scenografi, kostume og videodesign: Signe Krogh

Komponist: Emil de Waal

Lysdesign og videoteknik: Jens Hansen/Imagolux

Lyddesign: Andreas Thybo

Koreograf: Rebekka Lund

Produktionsassistent: Henriette Ulvbjerg

Teknik og afvikling: MIC Productions.

PR – og Kommunikation: Natasha Holst Bülow, Bülow Kommunikation

LogoFoto: Emilia Therese

Forestillingsfoto og trailer: EA VERDONER Studio

Grafisk design: Marie Willumsen

En Off Off /Produktion v/ Ina-Miriam Rosenbaum

Varighed: 80 min.

Aktuelt


Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.

En højaktuel forestilling om Oxy, SoMe, FOMO og andre farlige forkortelser. Et pres på unge i dag, hvor meget er på spil. Indre og ydre dramaer om relationer, misbrug og angst.

Fortid og nutid mødes i Axels minder om Den Rejsende Højskole og Evas teater, der drives på individualistiske vilkår. AMDI trækker tråde til det Danmark, vi kender, og det vi husker. Om fællesskab, idealisme og magt.

PÅ PLAKATEN


En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får…

Policeman’en rykker ud i foråret 2027! En 50-års jubilæumshyldest til Sting og The Police. Stings imponerende bagkatalog af hits har…

Et moderne og hylende morsomt lystspil om generationskløfter, uventet omsorg og spirende menneskeligt fællesskab

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT ROSKILDE TEATER
 

Mail: info@roskildeteater.dk

Telefon: 23 96 72 05

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.