Om lidt er alting nu
Forestilling om nuet og de vigtigste øjeblikke. Hvad laver vi her? Hvad skal vi her? Hvad er meningen med det hele? Teatermagi for de små fra Reumertvindende TEATER MY. Alder 2-5 år
Læs mere
-->
Forestilling om nuet og de vigtigste øjeblikke. Hvad laver vi her? Hvad skal vi her? Hvad er meningen med det hele? Teatermagi for de små fra Reumertvindende TEATER MY. Alder 2-5 år
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 03. Oktober 2021 11:00
Ny poetisk og musikalsk forestilling fra Reumertvindende Teater My. Tiden er for de små forbundet med en intens koncentration om nuet. Indlevelsesevnen er sprudlende, livet er lige begyndt, og deres pudsige spørgsmål og undren rummer alt fra hverdagens nøgterne betragtninger til nogle af menneskets helt store spørgsmål: Hvad laver vi her? Hvad skal vi her? Hvad er meningen med det hele?
”De små oplever ofte teatret for allerførste gang. De skelner ikke mellem teater og virkeligheden. De to verdener flyder sammen, og i dette forunderlige grænseland møder jeg dem.” Teaterleder Mette Rosleff
OM LIDT ER ALTING NU er en samproduktion mellem Teater Refleksion og Teater MY.
Medvirkende: Mette Rosleff & Sigurd Dissing
Instruktion: Nina Kareis
Konsulent: Bjarne Sandborg
Tekst: Mette Rosleff
Scenografi, dukker og objekter: Sigurd Dissing
Komponist: Pete Livingstone
Lys: Morten Ladefoged
Lyd: Morten Meilvang Laursen
Værksted: William Højbjerg
Producent: Teater My
Alder 2-5 år
En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE UP! er en ordløs, komisk og poetisk forestilling, der stiller spørgsmål om identitet, frygt og længsel.
Med afsæt i Shakespeares Richard III om magtens destruktive potentiale og ambitionens mørkeste sider sætter TEATERGRAD spot på tidløse magtstrukturer og tvivlsom loyalitet i den danske magtelite anno 2025.
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at…
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.